An emergency vehicle travels 10 miles at a speed of 50 miles per hour. How fast must the vehicle travel on the return trip if the round-trip if travel is to be 20 minutes?

An emergency vehicle travels 10 miles at a speed of 50 miles per hour. How fast must the vehicle travel on the return trip if the round-trip if travel is to be 20 minutes? Correct Answer 75 mph

Time spent = 10/50 hr = 1/5 hr = 1/5×60 min = 12 min Time remaining = 20 - 12 = 8 min = 8/60 hr = 2/15 hr Speed required at return - trip = 10/(2/15) miles/hour = 75 miles/hour

Related Questions