An ambulance travels 10 miles at a speed of 50 miles per hour. how fast must the ambulance travel on the return trip if the round trip travel time is 20 minutes?

An ambulance travels 10 miles at a speed of 50 miles per hour. how fast must the ambulance travel on the return trip if the round trip travel time is 20 minutes? Correct Answer 75 mph

Given, Distance = 10 miles, speed = 50 miles per hour Time taken = distance ÷ speed = 10÷ 50 = 1/5 hour = 1/5×60 = 12 mins Total time = 20 mins Time for returned trip = 20 - 12 = 8 min 8 mins = 8/60 = 2/15 hours Speed = distance ÷ time = 10 ÷ 2/15 = 10 × 15/2 = 150/2 = 75 mph (ans)

Related Questions