The feed of a process simulator is 2 mole with enthalpy 4 J/mole, the heat input is 6 J, and the work performed is 10 J, what will be the product enthalpy if a mole of the product are 2?

The feed of a process simulator is 2 mole with enthalpy 4 J/mole, the heat input is 6 J, and the work performed is 10 J, what will be the product enthalpy if a mole of the product are 2? Correct Answer 2 J/mole

Energy balance, 2*H = 2*4 + 6 – 10 = 4, => H = 2 J/mole.

Related Questions