The feed of a process simulator is 10 mole with enthalpy 2 J/mole, the heat input is 15 J, and the work performed is 10 J, what will be the product enthalpy if mole of the product are 5?

The feed of a process simulator is 10 mole with enthalpy 2 J/mole, the heat input is 15 J, and the work performed is 10 J, what will be the product enthalpy if mole of the product are 5? Correct Answer

Energy balance, 5*H = 10*2 + 15 – 10 = 25, => H = 5 J/mole.

Related Questions