What is the enthalpy of a mixture having 10% of A with enthalpy 10 J, 30% of B with enthalpy 30 J, and 60% of C with enthalpy 25 J?
What is the enthalpy of a mixture having 10% of A with enthalpy 10 J, 30% of B with enthalpy 30 J, and 60% of C with enthalpy 25 J? Correct Answer 25 J
Heat capacity of mixture = 0.1*10 + 0.3*30 + 0.6*25 = 1 + 9 + 15 = 25 J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025