What is the reversible work done if 8 m3 of an ideal gas is compressed isothermally from 4 Pa to 16 Pa?
What is the reversible work done if 8 m3 of an ideal gas is compressed isothermally from 4 Pa to 16 Pa? Correct Answer 44.36 J
V2 = 8*4/16 = 2 m3, => W = –8∫2pdv = –8∫2 (32/v) dv = 32 ln4 = 44.36 J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
