What is the reversible work done if 4 m3 of an ideal gas is compressed isothermally from 2 Pa to 8 Pa?
What is the reversible work done if 4 m3 of an ideal gas is compressed isothermally from 2 Pa to 8 Pa? Correct Answer
V2 = 2*4/8 = 1 m3, => W = –4∫1pdv = –4∫1 (8/v) dv = 8 ln4 = 11.09 J.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025
