In a reaction the feed is 10 moles of 0.1 glucose and 0.9 water, and another feed of 5 moles of 0.4 glucose and 0.6 water, what is the fraction of water in the products?

In a reaction the feed is 10 moles of 0.1 glucose and 0.9 water, and another feed of 5 moles of 0.4 glucose and 0.6 water, what is the fraction of water in the products? Correct Answer

Total moles of products = 10 + 5 = 15, water balance: 0.9*10 + 0.6*5 = x*15, => x = 0.8.

Related Questions