In a reaction the feed is 10 moles of 0.1 glucose and 0.9 water, and another feed of 5 moles of 0.4 glucose and 0.6 water, what is the fraction of glucose in the products?
In a reaction the feed is 10 moles of 0.1 glucose and 0.9 water, and another feed of 5 moles of 0.4 glucose and 0.6 water, what is the fraction of glucose in the products? Correct Answer 0.2
Total moles of products = 10 + 5 = 15, glucose balance: 0.1*10 + 0.4*5 = x*15, => x = 0.2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025