CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O, what is the extent of reaction if only 50% of 96 grams of CH4 is consumed?
CH4 + 2O2 -> CO2 + 2H2O, what is the extent of reaction if only 50% of 96 grams of CH4 is consumed? Correct Answer 3
Moles of CH4 = 96/16 = 6, => Extent of reaction = (6*0.5 – 6)/(-1) = 3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025