A U-tube manometer is closed at both ends one end is vacuum and other end has a gas, if the difference in level of mercury is h = 10 mm, what is the pressure of gas?
A U-tube manometer is closed at both ends one end is vacuum and other end has a gas, if the difference in level of mercury is h = 10 mm, what is the pressure of gas? Correct Answer 1.33 Pa
Since the other end of the manometer has vacuum, this means the pressure of gas is equal to the difference in pressure of mercury in both ends, => Pressure of gas = d*g*h = 13.6*9.8*0.01 = 1.33 Pa.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025