A Closed U-tube manometer has a gas at one end and vacuum at other end, if the height difference of the liquid (density = 10 kg/m3) in the manometer in 5 cm, what is the pressure of the gas?
A Closed U-tube manometer has a gas at one end and vacuum at other end, if the height difference of the liquid (density = 10 kg/m3) in the manometer in 5 cm, what is the pressure of the gas? Correct Answer 5 N/m2
Pressure of the gas = dgh = 10*10*0.05 = 5 N/m2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025