A closed end manometer is filled with a gas on one end and other end is close with vacuum, height difference of liquid (density = 10000 Kg/m3) 25 cm, what is the pressure of gas?

A closed end manometer is filled with a gas on one end and other end is close with vacuum, height difference of liquid (density = 10000 Kg/m3) 25 cm, what is the pressure of gas? Correct Answer 0.24 atm

Pressure = 10000*10*0.25/101325 = 0.24 atm.

Related Questions