What is the concentration of a solution with 10 grams of calcium in 1000 m3 of water?
What is the concentration of a solution with 10 grams of calcium in 1000 m3 of water? Correct Answer 250 ppm
Moles of calcium = 10/40 =0.25, => concentration in ppm = (0.25/1000)*106 = 250 ppm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025