20 Kg/s of a fluid with density 5 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 60 m3, how much time will it take to fill the tank?
20 Kg/s of a fluid with density 5 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 60 m3, how much time will it take to fill the tank? Correct Answer 15 Second
Flow rate of fluid = 20/5 = 4 m3/s, => Time = 60/4 = 15 second.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025