15 Kg/s of a fluid with density 5 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 30 m3, how much time will it take to fill the tank?
15 Kg/s of a fluid with density 5 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 30 m3, how much time will it take to fill the tank? Correct Answer 10 Second
Flow rate of fluid = 15/5 = 3 m3/s, => Time = 30/3 = 10 second.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025