10 Kg/s of a fluid with density 10 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 50 m3, how much time will it take to fill the tank?
10 Kg/s of a fluid with density 10 Kg/m3 is passed into a tank of capacity 50 m3, how much time will it take to fill the tank? Correct Answer 50 Second
Flow rate of fluid = 10/10 = 1 m3/s, => Time = 50/1 = 50 second.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025