What is the volumetric flow rate if 100 kg of water is collected in 10 seconds? (Density of water = 1000 kg/m3)
What is the volumetric flow rate if 100 kg of water is collected in 10 seconds? (Density of water = 1000 kg/m3) Correct Answer 0.01 m3/s
volume of water collected = 100/1000 = 0.1 m3, => volumetric flow rate = 0.1/10 = 0.01 m3/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025