What is the average mass of a substance with specific gravity 10, and its volume varies with time as V = t/500, from t = 2, to t = 0 seconds? (Density of water = 1000 kg/m3)
What is the average mass of a substance with specific gravity 10, and its volume varies with time as V = t/500, from t = 2, to t = 0 seconds? (Density of water = 1000 kg/m3) Correct Answer 20
Density of substance = 10 * 1000 = 10000 kg/m3, => mass of substance = 10000*t/500 = 20t, => average mass = (1/2)∫20t = 5t2 = 5(22 – 02) = 20.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025