Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is ----

Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is ---- Correct Answer 48

আপেক্ষিক বেগ = (60 + 90) km/hr = 150×518 m/s = 1253 m/s দূরত্ব অতিক্রম করতে হবে (1.10 + 0.9)km = 2km = 2000m ∴ নির্ণেয় সময় = 2000m1253m/s = 48s

Related Questions