Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is -

Two trains are moving in opposite directions at 60 km/hr and 90 km/hr. Their lengths are 1.10 km and 0.9 km respectively. The time taken by the slower train to cross the faster train in seconds is - Correct Answer 48

Relative speed = (60 + 90) km/hr = 150 km/hr = 150×1000/3600 m/s = 41.67 m/s Total distance = (1.1 + 0.9) km = 2 km = 2000 m Time taken to cross each other = 2000/41.67 ≈ 48 seconds

Related Questions