What is the value of m1 / m2 if W1 = 0.0157 kg/ kg of dry air, W2 = 0.0084 kg / kg of dry air and W3 = 0.0103 kJ/ kg of dry air?
What is the value of m1 / m2 if W1 = 0.0157 kg/ kg of dry air, W2 = 0.0084 kg / kg of dry air and W3 = 0.0103 kJ/ kg of dry air? Correct Answer 0.35
As we know, m1 / m2 = W3 – W2 / W1 – W3 = 0.0103 – 0.0084 / 0.0157 – 0.0103 = 0.0019 / 0.0054 = 0.3518 = 0.35.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025