The refrigeration effect produced by a system is 10 TR and work done by the low-pressure compressor, and high-pressure compressor is 3 and 4 kW respectively. What is the value of C.O.P. for the given conditions?

The refrigeration effect produced by a system is 10 TR and work done by the low-pressure compressor, and high-pressure compressor is 3 and 4 kW respectively. What is the value of C.O.P. for the given conditions? Correct Answer 5

GiveR.E. = 10 TR = 10 x 3.5 = 35 kW Low-pressure compressor work, WL = 3 kW High-pressure compressor work, WH = 4 kW C.O.P. = R.E. / Total Work = R.E. / WL + WH = 35 / (3 + 4) = 35 / 7 = 5.

Related Questions

A refrigeration cycle is a reversed heat engine. Which of the following has the maximum value of the co-efficient of performance (COP) for a given refrigeration effect?
In which case will the refrigeration effect will not increase and the COP of cycle with superheated vapour in suction phase will be less than the COP of ideal cycle?