Which of the following will be the value of Refrigeration effect if m1 = 4 kg/min, and enthalpies for the point 1, 2, 4, 5, 9 are 1350, 1550, 1480, 1620, and 280 kJ/kg. If the refrigeration effect is 4280 kJ/min and work done is 15 kW, then what is the value of C.O.P.?
Which of the following will be the value of Refrigeration effect if m1 = 4 kg/min, and enthalpies for the point 1, 2, 4, 5, 9 are 1350, 1550, 1480, 1620, and 280 kJ/kg. If the refrigeration effect is 4280 kJ/min and work done is 15 kW, then what is the value of C.O.P.? Correct Answer 4.75
Givem1 = 4 kg/min h1 = 1350 kJ/kg hf9 = h10 = 280 kJ/kg h2 = 1550 kJ/kg h4 = 1480 kJ/kg h5 = 1620 kJ/kg As, enthalpies of all points is given but it is a redundant data cause direct values of refrigeration effect and work is given, hence C.O.P. can be found easily. Refrigeration effect = m1 (h1 – h11) = 4280 kJ/min Work = 15 kW = 900 kJ/min C.O.P. = Refrigeration effect / Work = 4280 / 900 = 4.75.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025