A refrigerator works on a reversed Carnot cycle. The Coefficient of performance is 7. If the capacity of the refrigerator is 12 TR. What is the value of heat rejected from the system?

A refrigerator works on a reversed Carnot cycle. The Coefficient of performance is 7. If the capacity of the refrigerator is 12 TR. What is the value of heat rejected from the system? Correct Answer 48 kJ/min

GiveQ1 = 12 TR = 12 x 3.5 = 42 kW C.O.P. = 5 C.O.P. = Desired effect / Work Work = Q1 / C.O.P. = 42/7 = 6 kW Heat rejected from the system, Q2 = Q1 + W = 42 + 6 = 48 kW.

Related Questions