Given figure below, shows a ladle having an internal diameter of 1 m with a capacity height of 1.2 m. It has a nozzle of 75 mm exit diameter. What is the mass flow rate in kg/sec? Take CD (Coefficient of discharge) = 0.96, ρ (Density of molten metal) = 2700 kg/m3
Given figure below, shows a ladle having an internal diameter of 1 m with a capacity height of 1.2 m. It has a nozzle of 75 mm exit diameter. What is the mass flow rate in kg/sec? Take CD (Coefficient of discharge) = 0.96, ρ (Density of molten metal) = 2700 kg/m3 Correct Answer 55.34
The mass flow discharge rate is given by ṁ = ρAnCD√2gH Where, CD (Coefficient of discharge) = 0.96, ρ (Density of molten metal) = 2700 kg/m3, (Total height) = 1.2 m and g (Acceleration due to gravity) = 9.81 m/s2 And An (Nozzle area) = π/4 * (0.075)2 m2 = 4.4*10-3 m2 ṁ = 2700*4.4*10-3*0.96√2*9.81*1.2 kg/sec ṁ = 55.34 kg/sec.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025