What is the value of Latent heat transfer in the process of humidification having enthalpies as 20 and 40 kJ / kg of dry air respectively?
What is the value of Latent heat transfer in the process of humidification having enthalpies as 20 and 40 kJ / kg of dry air respectively? Correct Answer 20
Latent heat transfer i.e., LH = (h2 – h1) = hfg (W2 – W1) denotes Humidification. As in the humidification process, there is an increase in specific humidity, so W2 > W1 and also increase in enthalpy, h2 > h1. So, as per given data, h1 = 40 and h2 = 20 kJ / kg of dry air. So, latent heat transfer = h2 – h1 = 40 – 20 = 20 kJ/ kg of dry air.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025