A 100 m tall building receives superheated steam at 200 kPa at ground and leaves saturated vapour from the top at 125 kPa by losing 110 kJ/kg of heat. What should be the minimum inlet temperature at the ground of the building so that no steam will condense inside the pipe at steady state?
A 100 m tall building receives superheated steam at 200 kPa at ground and leaves saturated vapour from the top at 125 kPa by losing 110 kJ/kg of heat. What should be the minimum inlet temperature at the ground of the building so that no steam will condense inside the pipe at steady state? Correct Answer 163.54°C
FLOT for steam flow results: q + h(ground) = h(top) + gZtop. h(top) = hg@125 kPa = 2685.35 kJ/kg H(ground) = 2685.35 + (9.80665*100)/1000 – (–110) = 2796.33 kJ/kg Minimum temperature at the ground of the building T(ground) = 163.54°C.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025