A spur gear transmits 10 kW at a pitch line velocity of 10 m/s; driving gear has a diameter of 1.0 m. Find the tangential force between the driver and the follower, and the transmitted torque respectively.
A spur gear transmits 10 kW at a pitch line velocity of 10 m/s; driving gear has a diameter of 1.0 m. Find the tangential force between the driver and the follower, and the transmitted torque respectively. Correct Answer 1 kN and 0.5 kN-m
Power transmitted = Force × Velocity Force = 10 x 103/10 = 1000 N/m Torque Transmitted = Force x diameter/2 = 1000 x 1/2 = 500 N-m = 0.5 kN-m
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025