If the drive efficiency is 80%, then torque required on the input shaft to create 1000 N output thrust is

If the drive efficiency is 80%, then torque required on the input shaft to create 1000 N output thrust is Correct Answer 25 Nm

Module m = 2, D/T = 2 ∴ D = 80 × 2 = 160 mm 2F = 1000, or F = 500 N Let T1 be the torque applied by motor. TT2 be the torque applied by gear. ∴ Power transmission = 80% Now, T1ω1= 2T2 x ω2/0.8 T1 = 25 N-m.

Related Questions