A particle of mass 5 g is executing simple harmonic motion with an amplitude 0.3 m and time period π/5 s. The maximum value of the force acting on the particle is

A particle of mass 5 g is executing simple harmonic motion with an amplitude 0.3 m and time period π/5 s. The maximum value of the force acting on the particle is Correct Answer 0.15 N

T = 2π√(m/k) where ‘k’ is the force constant, the solution becomes quite easy. From this, k = 4π2m/T2 = 4π2 ×5×10-3/(π/5)2 = 0.5. Since ‘k’ is the force for unit displacement, the maximum force is k times the maximum displacement (amplitude). Therefore maximum force = kA = 0.5×0.3 = 0.15N.

Related Questions

If A is the amplitude of particle executing simple harmonic motion, then the total energy E of the particle is