A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5cm has a maximum speed of 31.4 cm/s. The frequency of its oscillation is?
A particle executing simple harmonic motion of amplitude 5cm has a maximum speed of 31.4 cm/s. The frequency of its oscillation is? Correct Answer 1Hz
vmax=2πvA 31.4=2×3.14v×5 v=1Hz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025