A single cylinder oil engine works with a three rotor system, the shaft length is 2.5m and 70mm in diameter, the middle rotor is at a distance 1.5m from one end. Calculate the free torsional vibration frequency for a two node system in Hz if the mass moment of inertia of rotors in Kg-m2 are: 0.15, 0.3 and 0.09. C=84 kN/mm2

A single cylinder oil engine works with a three rotor system, the shaft length is 2.5m and 70mm in diameter, the middle rotor is at a distance 1.5m from one end. Calculate the free torsional vibration frequency for a two node system in Hz if the mass moment of inertia of rotors in Kg-m2 are: 0.15, 0.3 and 0.09. C=84 kN/mm2 Correct Answer 277

For a two node system, the first node occurs at a distance 0.4356 m from left end. The polar moment of inertia = 2.36×106 m4 La = 0.4356m ( from same frequency relation ) Lc = 0.726 m Substituting these values into the frequency relation we get f = 277 Hz.

Related Questions

The natural frequency of free torsional vibrations of a shaft is equal to (where q = Torsional stiffness of the shaft and $$I$$ = Mass moment of inertia of the disc attached at the end of a shaft)