From the following data, calculate the static deflection in mm. Critical speed = 8.64 rps Mass of disc = 100Kg at centre of shaft E = 100GN/m2 Centre of disc at 0.25m away from centre of axis of shaft.
From the following data, calculate the static deflection in mm. Critical speed = 8.64 rps Mass of disc = 100Kg at centre of shaft E = 100GN/m2 Centre of disc at 0.25m away from centre of axis of shaft. Correct Answer 3.32
I = πd4/64 = 30.7×10-12 m4 Nc = 8.64 rps substituting these values into the frequency relation of transverse vibrations we get d = 3.32mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025