A cantilever shaft having 50 mm diameter and a length of 300 mm has a disc of mass 100 kg at its free end. The Young’s modulus for the shaft material is 200 GN/m3. Determine the static deflection of the shaft in mm.
A cantilever shaft having 50 mm diameter and a length of 300 mm has a disc of mass 100 kg at its free end. The Young’s modulus for the shaft material is 200 GN/m3. Determine the static deflection of the shaft in mm. Correct Answer 0.147
We know that deflection is given by the relatioWl3/3E.I W = 100xg, l=0.3m, I = I = 0.3×10-6 m4 substituting values we get d = 0.147mm.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025