For the given data of an Internal combustion engine : Mass of parts = 180 kg bore = 175 mm, length of stroke = 200 mm, engine speed = 500 r.p.m., length of connecting rod = 400 mm and crank angle = 60° from T.D.C, find the inertia force.
For the given data of an Internal combustion engine : Mass of parts = 180 kg bore = 175 mm, length of stroke = 200 mm, engine speed = 500 r.p.m., length of connecting rod = 400 mm and crank angle = 60° from T.D.C, find the inertia force. Correct Answer 18.53 N
Ratio of length of connecting rod and crank n = l/r = 2*200/(200÷2) = 4, We know that inertia force is m.ω2.r(cosθ + cos2θ/ n) inserting values will give F = 18.53 N.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025