If a copper wire of 10 m length having 0.44mm diameter has resistance of 2 Ohm, then what will be the specific resistance (in Ohm-m)?

If a copper wire of 10 m length having 0.44mm diameter has resistance of 2 Ohm, then what will be the specific resistance (in Ohm-m)? Correct Answer 3.041 × 10-8

A = 3.14×d2/4 and resistivity = R×A/l, where ‘A’ is the area of cross section of wire, ρ is specific resistance, R = resistance, d = diameter, l = length. Thus, A = 3.14×d2/4 = 3.14×(0.44)2/4 = 0.152 mm2, resistivity = R×A/l = (2×0.152/10) × 10-6 = 3.041 × 10-8.

Related Questions