A soil sample is subjected to sieve analysis and the following data is obtained: Percentage passing 0.074 mm sieve = 64% Liquid limit = 53% Plastic limit = 36%

A soil sample is subjected to sieve analysis and the following data is obtained: Percentage passing 0.074 mm sieve = 64% Liquid limit = 53% Plastic limit = 36% Correct Answer 11

The equation GI = 0.2a+0.005ac+0.01bd can be used to find the group index. where “a” represents the portion of material passing 0.074 mm sieve, greater than 35 but not exceeding 75% (represented as a whole number in the range 0-40), “b” represents the portion of material passing 0.074 mm sieve, greater than 15 but not exceeding 35% (expressed as a whole number in the range 0-40), “c” represents the liquid limit in excess of 40 but less than 60 (expressed as a whole number in the range 0-20), “d” represents the plasticity index in excess of 10 but less than 30 (expressed as a whole number in the range 0-20) The following can be interpreted from the data given in the question. Plasticity index = liquid limit – plastic limit = 53 – 36 = 17 a=64-35=29 b=64-15=49 c=53-40=13 d=17-10=7 GI =0.2×29+0.005×29×13+0.01×49×7=11.12≈11

Related Questions