The following are the staff readings given when the staff is held normal. The line of sight of instrument is placed at an angle +3024ꞌ. It being an anallactic lens, find the horizontal distance between staff and instrument station. Staff readings – 2.145 m, 1.925 m, 1.464 m.
The following are the staff readings given when the staff is held normal. The line of sight of instrument is placed at an angle +3024ꞌ. It being an anallactic lens, find the horizontal distance between staff and instrument station. Staff readings – 2.145 m, 1.925 m, 1.464 m. Correct Answer 68.082 m
When the staff is placed normal, the value of horizontal distance can be given as D = (Ks + C) cos θ + r sin θ on substituting the values of s = 2.145 – 1.464 = 0.681, r = 1.925, θ, C = 0, we get, D = 100*0.681* cos 3024ꞌ + 0 + 1.925* sin 3024ꞌ D = 68.082 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025