Calculate the effective length of the spillway which consists of 6 spans having a clear width of 10 m each. The thickness of each pier may be taken as 2.5 m and the total design head on the crest including velocity head is 16.3 m. Assuming 90° cut water nose piers and rounded abutments.
Calculate the effective length of the spillway which consists of 6 spans having a clear width of 10 m each. The thickness of each pier may be taken as 2.5 m and the total design head on the crest including velocity head is 16.3 m. Assuming 90° cut water nose piers and rounded abutments. Correct Answer 55 m
The effective length of the spillway is given by- Le = L – 2.H Where L = clear length of the spillway crest = 6 x 10 = 60, N = Number of piers = 5 and H = 16.3 m For 90° cut water nose piers and rounded abutments; Ka = 0.1 and Kp = 0.01 Le = 60 – 2 x 16.3 = 55.1 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025