A well is to be constructed in a fine sandy sub-soil formation. The discharge of the well under the depression head of 4 m is 0.004 m3/sec. Calculate the diameter of the well.

A well is to be constructed in a fine sandy sub-soil formation. The discharge of the well under the depression head of 4 m is 0.004 m3/sec. Calculate the diameter of the well. Correct Answer 3 m

Given, Yield of well = 0.004 x 3600 = 14.4 m3/hour Q or yield = K x H 14.4 = K x 4 or K = 3.6 m3/hour under head of 1 meter. From Marriot’s table, the value of K/A for sandy sub-soil formation = 0.5 3.6/A = 0.5 or A = 7.2 m2 Diameter of well = (A x 4/3.14)1/2 = 3.07 m.

Related Questions

A tube well is suitable when the subsoil formation is made up of _____________________