Calculate full supply discharge for a free pipe outlet for the following data. Head on the upstream side above the centre line of pipe = 0.55 m Coefficient of discharge = 0.62 The diameter of the pipe = 25 cm

Calculate full supply discharge for a free pipe outlet for the following data. Head on the upstream side above the centre line of pipe = 0.55 m Coefficient of discharge = 0.62 The diameter of the pipe = 25 cm Correct Answer 9 lit/sec

The discharge can be computed by – Q = Cd. A. (2gH)1/2 where H is the head on U/s side measured from FSL of distributary up to the centre of pipe outlet and A is the area of cross-section of the pipe. Q = 0.62 x x (2 x 9.81 x 0.55)1/2 Q = 0.09 cumecs or 9 lit/sec.

Related Questions