Calculate the velocity over the notch (V1) and the velocity through the pipe (V3) if the full supply discharge is 2 cumecs. The area of flow over the trapezoidal notch is 0.58 m2. Assume the value of diameter of the pipe used as 1 m.

Calculate the velocity over the notch (V1) and the velocity through the pipe (V3) if the full supply discharge is 2 cumecs. The area of flow over the trapezoidal notch is 0.58 m2. Assume the value of diameter of the pipe used as 1 m. Correct Answer V1 = 3.44 m/sec and V3 = 2.54 m/sec

The velocity over the notch (V1) = full supply discharge / Area over the notch and the velocity through the pipe (V3) = Full supply discharge / Area of pipe. V1 = 2/0.58 = 3.44 m/sec V3 = 2/0.785 = 2.54 m/sec (Area of pipe = 0.785 m2).

Related Questions