Determine the field capacity, when the unit weight of water is 9.8 KN/m3, and volume of water stored in unit area of soil is 28 m3, the dry unit weight of soil is 18 KN/m3, and the depth of root zone of the plant is 7 m.

Determine the field capacity, when the unit weight of water is 9.8 KN/m3, and volume of water stored in unit area of soil is 28 m3, the dry unit weight of soil is 18 KN/m3, and the depth of root zone of the plant is 7 m. Correct Answer 2.178 m2

We have, field capacity (F) = (weight of water retained in unit area of soil / weight of same volume of dry soil) Weight of water retained in unit area of soil = γw x volume of water stored in unit area = 9.8 x 28 = 274.4 KN Weight of same volume of dry soil = γd x d (where, γw = unit weight of water, γd = dry unit weight of soil) = 18 x 7 = 126 KN/m2 Now field capacity (F) = (274.4 / 126) = 2.178 m2.

Related Questions