Calculate the value of bed slope of a trapezoidal channel having depth 2m and width 2.5m with a side slope of1H:3V. Given: dy/dx=1.43×10-3; Sf = 0.00002; V = 1.5 m/s.

Calculate the value of bed slope of a trapezoidal channel having depth 2m and width 2.5m with a side slope of1H:3V. Given: dy/dx=1.43×10-3; Sf = 0.00002; V = 1.5 m/s. Correct Answer 1 in 800

n:

Related Questions