Calculate the value of Sf for a trapezoidal channel having depth 2m, width 5m and side slope of 1H:1.5V. Given: dy/dx=1.18×10-3,S0 = 1 in 1000, C = 50.
Calculate the value of Sf for a trapezoidal channel having depth 2m, width 5m and side slope of 1H:1.5V. Given: dy/dx=1.18×10-3,S0 = 1 in 1000, C = 50. Correct Answer 0.00001
n:
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025