The maximum discharge through a rectangular channel is 7.15m3⁄s, determine the depth of the channel where S0 = 1/2000 and C=40.
The maximum discharge through a rectangular channel is 7.15m3⁄s, determine the depth of the channel where S0 = 1/2000 and C=40. Correct Answer 2m
n:
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025