Estimate the type of flow in a channel having cross sectional area of 50m2 and top of the channel is 5m. The mean velocity of flow is 0.1m/s and the absolute viscosity of water is 0.625 N-s/m2.

Estimate the type of flow in a channel having cross sectional area of 50m2 and top of the channel is 5m. The mean velocity of flow is 0.1m/s and the absolute viscosity of water is 0.625 N-s/m2. Correct Answer Transition

Reynolds number (Re)=1000VD/µ Re = 1000(0.1) (D)/ 0.625 D = A/T = 50/5 = 10 m Re = 1000(0.1) (10)/ 0.625 = 1600 Transition flow (500 – 2000).

Related Questions