If a gas X be confined inside a bulb as shown, by what percent will the pressure of the gas be higher or lower than the atmospheric pressure? (Take the atmospheric pressure equal to 101.3 kP
If a gas X be confined inside a bulb as shown, by what percent will the pressure of the gas be higher or lower than the atmospheric pressure? (Take the atmospheric pressure equal to 101.3 kP Correct Answer ] 4:75% higher
Pa = Patm = 101.3 Pb = Pa + 0.9 * 9.81 * 0.03 = 101.56 Pc = Pb + 13.6 * 9.81 * 0.04 = 106.9 Pd = Pc – 1 * 9.81 * 0.05 = 106.41 Pe = Pd – 0.9 * 9.81 * 0.04 = 106.1 PX = Pe = 106.1 Since, PX > Patm, the percentage by which the pressure of the gas is higher than the atmospheric pressure will be
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025