Determine the flow rate of water, if the catchment area of hydroelectric power is 2500 km2, with an average rainfall of 160cm. the percolation and evaporation losses account for 19%?
Determine the flow rate of water, if the catchment area of hydroelectric power is 2500 km2, with an average rainfall of 160cm. the percolation and evaporation losses account for 19%? Correct Answer 9639.8 M3/s
Amount of water available for power generation, Qa = A X H X (1-y) = 2500 X 106 X 160/100 (1-0.19) = 3.04 X 1011m3 Flow rate of water, Q = Qa/(365 X 24 X 60 X 60) = (3.04 X 10-6)/(365 X 24 X 60 X 60) = 9639.8 M3/s.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025